kable

W granicach 15tys można znaleźć pompy lubianego  Panasonica. Są jeszcze Samsungi i LG. To bardzo podobne konstrukcje. Czy 7kw czy 9kw czy 1 faza czy 3 fazy to już kwestia zapotrzebowania domu na ciepło. Przy domu energooszczędnym myślę że pompa 7kw da radę. Poniżej -20st. może wspomóc się grzałką, także nie ma strachu.Taki mały domek to tylko kable. Policz sobie: 90m2 x 40kWh/m2 = 3600kWh x 0,7 = 2500PLN/rok. Niech Ci podadzą cenę pompy – pomnóż x2 bo pewnie będziesz miał w kredycie i policz czy kiedykolwiek zwróci Ci się nadłata.
Jak lubisz ogień to zrób mały kominek. Jak nie i boisz się o awarie prądu kup porządny agregat, będzie jeszcze taniej niż kominek.

To w porównaniu do kabli ma wysoką awaryjność (na kable masz 20 lat gwarancji, na PC PW przewidywana przez producenta żywotność jest krótsza, a w między czasie spora szansa na usterki).
Niski koszt – ale tylko wytworzenia kWh. Nie koniecznie używania. Bo co do zasady PC wymaga corocznych, płatnych przeglądów dla utrzymania gwarancji (250-350zł). Jak to uwzględnisz, to przy małym zużyciu ciepła może to zjeść całkiem sporą część oszczędności.

A jak uwzględnisz, że kable będziesz użytkował ze 2-3 x dłużej, niż PC, to i inwestycja okaże się tania.

Na minus kabli trzeba przyznać to, że wprawdzie same kable zatopione w wylewce wprawdzie są niemal wieczne to jednak elektronika (sterowniki) takie nie są. Mi się zepsuł jeden termostat. Koszt naprawy to AFAIR z 1,5 zł za kondensator.
Jak masz prostą połać na południe a już chcesz wydawać kasę to zrób panele PV. Pokryją ci całe ogrzewanie i jeszcze zużycie prądu na cele bytowe. Taka komercyjna instalacja to pewnie z 40tyś ale jak pokombinujesz to zrobisz za 20tyś.

klimaty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *