kwestia

Tylko u mnie jest trochę inna sytuacja niż u Ciebie.
Płytę mam wylaną po całości, cała płyta (dół i boki) ocieplona jest 15 cm xps brakuje mi tylko 2 lub 3 schodków. Ma rację, oczywiście. Ja jestem podobnego zdania. Natomiast tutaj w zasadzie niczym nie ryzykujemy, jak się coś nam sypnie, to NAJWYŻEJ tę ziemię zabiorą, ale nie drugą ziemię z domem. Więc jest to bezpieczne w tej kwestii. Tyle tylko, że się odsetki wsadzi banku w zad — a korzyści z tej ziemi, poza tym że oddalimy od siebie ew. sąsiada no i że pola więcej będzie, praktycznie żadnych.

Kurczę nie wiem jak inaczej to opisać. Wydaje mi się, że nie musi to być aż taki straszny babol.
Zerknąłem na zdjęcia w dzienniku i wydaje mi się, że płyta nie ma „wbudowanego” ogrzewania.
Jeśli nie ma ogrzewania w płycie, a planuje np. ogrzewanie podłogowe, to możliwe, że na płycie będzie jeszcze warstwa izolacji (np. z EPS) pomiędzy płytą a wylewką z rurkami od podłogówki – ale to już musiała by się wypowiedzieć (ciężko wróżyć). Ja właśnie podliczyłem wydatki na rzecz budowy (większość wydana w 2 ostatnie tygodnie). Z jutrzejszym laniem chudziaka pod ławy wyprułem się z 30 tys. zł BTW właśnie wrzucam kolejnego benny hilla, zaraz będzie film z wczoraj i dzisiaj..

Na płycie w części zamkniętej murami możemy dać 10 ewentualnie 15 cm eps a tam gdzie jest ganek piankę pir 0,022. Na ścianie stryropian grafitowy 0,033 (chyba że istnieje coś o jeszcze lepszych parametrach).

Trochę o mojej budowie, bo zacznę tu chyba się częściej udzielać: projektantka złożyła wniosek o PnB i ma być w tym tygodniu (fingers crossed).

Pierwszy szok jak dla mnie: młody i w sumie ogarnięty konstruktor odradzał płytę fundamentową. A jak już ją zaprojektował to dowiedziałem się (po napisaniu do każdej firmy zajmującej się wykonawstwem), że płytę trzeba całkowicie przeprojektować. Trzeba było mu zlecić projektowanie zwykłych fundamentów skoro projekt płyty jest i tak w cenie prawie każdej firmy wykonującej płyty…
Oczywiście w domu będzie ogrzewanie podłogowe, w dodatkowej wylewce.
Drzwi wejściowe będą na ciepłym profilu.

Dziś już bardziej optymistycznie spojrzałam na całokształt, czekam tylko na odpowiedź konstruktora na moje pytanie
Wejście do domu i schodki o które pytam, w załączonym wcześniej przeze mnie rysunku są zaznaczone na dole.   Jeśli dobrze widzę, to startery od słupa wychodzą z płyty? Czy dobrze zrozumiałam, że zadaszona część posadzki przed wejściem do domu to fragment płyty fundamentowej? Jeśli tak, to macie koszmarnego babola. Płyta fundamentowa nie może wychodzić poza obrys budynku, bo nie będzie możliwości zaizolowania jej. Ja mam taras w bryle budynku i musi to być oddzielona od płyty wylewka, aby zachować ciągłość izolacji budynku.

Płyty fundamentowej? Zatrzymaj to! Wystawiają Ci radiator do utraty ciepła na zewnątrz. Po co izolujesz płyte od dołu (gdzie masz co najwyżej lekko poniżej zera) jak całe ciepło może z tej płyty uciekać do góry, gdzie i poniżej -20* bywa?

Ganek ma być oddzielony izolacją od budynku, a płyta ma być oddylatowana od wszystkiego, co wystaje na zewnątrz. Nawet się nie poratujesz izolowaniem tego od góry, bo nie ma na to miejsca.
Zauważ, że nawet słup masz ocieplony – właśnie żeby nie przekazywał ciepła ze stropu do atmosfery.
Po ich lewej stronie są zrobione startery dla słupa podtrzymującego część stropu piętra i dzięki temu stworzył się zadaszony kawałek w którym nie będzie kapało na łeb przy otwieraniu drzwi.
I wychodzi na to że ostatni (górny) schodek jest częścią płyty a co z pozostałymi dwoma?

klimaty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *